X

Tag Archives: mankenlik mesleği

Yükselen Meslek Mankenlik

Yükselen Meslek Mankenlik

   Mankenlik mesleği sanıldığının aksine oldukça fazla disiplin gerektiren ve de planlı yaşamayı gerektiren bir meslektir. Disiplin ve de özverili çalışmayı düşünmeyenler maalesef bu sektörde ayakta kalmayı başaramıyor. Öncelikle bilinmeli ki mankenlik dış görüntünün yanı sıra; azim ve de yoğun çalışmanın da ortaya çıkarttığı bir meslektir. Bu konuda kendinize güveniyorsanız kesinlikle bu mesleğe adım atmak için beklemeyin. Sadece dış görüntünüzün güzel olması, dikkat çekici bir fiziğe sahip olmanız ya da uzun bacaklarınızın olması maalesef bu meslekte kalıcı olmak için yeterli olmuyor. Özellikle doğru adresler aracılığı çalışmakta meslekte ki gelişiminiz açısından çok önemli. Ayrıca sektörde ki iyi manken ihtiyacının fazla olması, talebinde artmasına neden oluyor. Dolayısı ile her gün yüzlerce erkek ve kadın bu mesleğe adım atıyor. Sizin yapmanız gerekense çok çalışıp, azmederek kendi stilinizi ortaya koyup, doğru işlerde boy göstererek onların arasından sıyrılmak olmalı. Sektörün bu kadar kalabalık olması, her gün genç kadın ve de erkeklerin mankenlik ajanslarına, internet sitelerine başvurması ise; sizin iyi bir yere gelme şansınızı zorlayabilir. İşte tam da bu noktada, size özel olan özellikleriniz işverenlerin dikkatini çekmeli. Belli başlı kriterlerin yanı sıra; size has olan özellikleriniz, sizi bu camiada aranan bir manken haline getirecektir. Asla vazgeçmeden, her gün yeni bir şey öğrenerek mesleğinizde zirveye giden yolda ilerlemelisiniz. Bu süreçte sizin yanınızda olacak ve de camiada sizi yönlendirecek olan kişilerin seçimleri de oldukça önemli.

Mankenlik Bir Meslek mi?

Mankenlik çok uzun yıllar önce ortaya çıkan bir meslektir. O günün koşullarına göre sönüp bir değerlendirme yaptığınızda bile göreceksiniz ki; bu meslek insanlara hem para kazandıran, hem de toplum içerisinde saygı duyulmasını sağlayan bir iş kolu olarak ortaya çıkmıştır. Modanın gelişimi ile beraber yükselen bu meslek dalı artık tüm iş sektörlerinde dönemsel işlerde aranan mesleklerden birisi haline gelmiştir. Özellikle sürekli değişen güzellik algısı, bu mesleği daha farklı dış görünüş özelliklerine sahip insanlarında yapabilmesini kolaylaştırdı. Dolayısı ile her projede farklı nitelik ve de kriterler ortaya koyan işverenler, yüzbinlerce manken arasından bu meslekte kendilerini en iyi şekilde temsil edecek olan kişiler ile çalışmayı tercih ediyor. İdeal vücut ölçülerine sahip olan herkesin mankenlik yapamayacağı gerçeği ise; bu kriterler gündeme geldiğinde ortaya çıktı. Tabi ki meslek içerisinde yükselmenizi sağlayacak olan fiziksel özelliklerinizin olması gerekiyor. Ancak bu özelliklerin yanı sıra fırsatları iyi değerlendirebilmek, poz vermeyi içgüdüsel bir şekilde başarılı yapmak, çalışmak ve de alacağınız işleri sahiplenmeniz de çok önemlidir. Manken camiasında yer alabilmenizin en doğru yolu çalışmak, piyasayı takip etmek ve de açılan arzlara cevap verebilecek nitelikte kendinizi geliştirmekten geçiyor.

Mankenlik Mesleğinde Eğitim Şart Mı?
Manken olmak istiyorsanız önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu meslekten geçici olarak para kazanmak mı amacınız, yoksa meslekte gelebileceğiniz en yüksek konuma ulaşmak mı? Güzelliğiniz ya da karakteristik dış görüntünüz birçok insanın dikkatini çekebilir. Güzellik algıya dayalı ve de değişken bir şey olduğu için bu durumu farklı alanlarda ki yetenekleriniz ile perçinlemeniz lazım. Dolayısı ile güzelliğinizi cebinizde tutup, bu konuda ki eğitimleri alıp, sahip olduklarınızı daha üst seviyeden piyasaya duyurabilirsiniz. Özellikle duruş, yürüyüş, poz ve de zarafet konuları sizi siz yapacak olan stilinizi ortaya koyacak şeylerdir. Bu alanlarda eğitim almanız neredeyse şart. Çünkü aynı kulvarda sizinle yarışacak olan binlerce kişinin olacağınız unutmayın. Bu alanlarda ki eğitiminiz onların önüne geçmenizi sağlayacak etmenlerdir.

   Mesleğe Başladığınızda Sizde Aranacak Kriterler Nelerdir?
Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de sizin sorumluluğunuzda olan bir takım konular vardır. Mesleğinizde sağlayacağınız güven ve memnuniyet sizin daha sonra ki profesyonel hayatınızı çok ciddi şekilde etkileyecektir. Dolayısı ile sorumluluklarınızı yerine getirmekten asla uzaklaşmayın. Öncelikle defilelerde yer alacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Bu defilelerde giymeniz istenen kıyafetlerin seçimi kimi zaman sizlere bırakılır. Burada ki amaç; kişiliğinize ve de benliğinize en çok benzeyen kıyafeti seçerek, tüm ruhunuzla onu insanlara sergilemenizdir. Dolayısıyla sergilenecek kostümlerin seçiminde yardımcı olmanız gerekebilir. Bazı projelerin çok boyutlu olduğu da göz önünde bulundurulmalı. Koreografi çalışması gerektiren işlerin piyasada iyi bir statüye gelmenizde çok büyük etkisi olacaktır. Bu tarz projelerde ki çalışmalara düzenli bir şekilde katılmalı ve de defile provalarında yerinizi almalısınız. İşler her zaman planlandığı şekilde gitmeyebilir, teknik ya da özel sebeplerle ilgili bazen aksaklıklar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda özverili bir şekilde devam etmeli ve anlayışlı olmalısınız. Meslek olarak mankenliği seçmeyi kafanıza koyduysanız; her alanda, her projede ve de konsepte çalışabilecek kadar dayanıklı ve de istekli olmanız şart. Bazen defileniz kapalı bir alanda değil de, açık alanda yapılıyor olabilir. Dikkatli ve de esnek çalışma ortamlarına uyum sağlayabilen birisi olursanız, bu meslek sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

X