X

Tag Archives: ajans kayıt

Sahte Ajanslar Nasıl Anlaşılır?

Sahte Ajanslar Nasıl Anlaşılır?

Sahte ajanslar nasıl anlaşılır?

Veya sahte olduğunu nasıl anlarız? İşte bu soru uzun zamandır sorulmakta. Son 4-5 yıldır ülkemizde dizilere oyuncu gönderme adı altında fazlasıyla cast ajansları türedi. Sektörü bilmeyenler bu konuda çabuk kandırılabiliyorlar. Gazete ilanları sosyal medya gruplarında manken fotomodel oyuncu ilanları etkili oluyor. Birkaç güzel katalog resmi ile, yüzünüz görünmeyecek ibaresi altında yüksek bütçeler sunulup, insanlardan para talep ediliyor, veya fotoğrafları çekilip satılıyor yada başka amaçlar için kullanılıyor. Sebebi nedir neden bu kadar ilgi gösteriliyor bir göz atalım;

Günümüzde sanata ilgi var. Hatta sahne ve gösteri sanatlarına televizyonda sinemada oyunculuk reklamlarda görünme isteği ve  (tiyatroya maalesef o kadar ilgi duymuyoruz) ilgi çok daha fazla. Sebebi; Bizim tamamen nefsi duygularla hareket etmemizden kaynaklanıyor. Yani sanatçıyı sanatından dolayı sevmiyoruz, görünüşünden yakışıklılığından çekiciliğinden veya güzelliğinden dolayı seviyoruz. Hatta genç kızların yakışıklı sanatçılara erkeklerin ise fiziği daha iyi, alımlı ve çekici görünen kadınlara ilgisi oluşturuyor bizim sanat anlayışımızı. Bu sebeple kendimizi de orada görmek istiyoruz. Yeteneğimiz var mı? Kabiliyetlerimiz nelerdir? Bu konulara hiç dikkat etmiyoruz bile..

İşte burada bulunan büyük bir açığı fark eden kurnaz tacirler, hemen bir cast ajans adı altında bir oluşum tamamlıyor ve başlıyor çeşitli medya alanlarında ilanlar vermeye, Falanca dizide oynayacak oyuncular arıyoruz. Filanca katalogda reklamda filmde yer almak için mankenler fotomodeller arıyoruz. Tabi ki bizde hemen atlıyoruz bende oynamak istiyorum, bende manken olmak istiyorum. Bende fotomodel olmak istiyorum. 🙂

Teknoloji gelişti. Ne kadar amatör gelişigüzel telefonla çekilmiş fotoğraflarımız varsa başvurmak için gönderiyoruz. Bizim fotoğraflarımızı gören, cast ajans sahibi; Tamam tam aradığımız sizsiniz. diyor ve görüşme için otel veya bu işi için hazırlanmış büro ofis tarzı bir yere davet ediliyoruz. Ya sağlam bir sözleşme ile sanat hayatımız karartılıyor, veya yüksek ücretler ile dolandırılıyoruz. Gerçekten yeteneği olup ta sektöre girmek isteyen binlere insan sırf bu yüzden soğutuluyor ve, ajans mı ? aman aman “bir daha tövbe” sözleri tekrarlanıyor.

  •  Güzel fotoğraflarımız olmasını hepimiz isteriz. Ancak bunu cast veya model ajansları aracılığı ile değilde, küçük ücretler karşılığında bir fotoğrafçı tarafından çekilmesi ve bize teslim edilmesi daha doğru olacaktır. (tavsiye)

Peki bu durumda sahte ajansları nasıl tespit edeceğiz?

İşini iyi yapan kaliteli ajanslar sosyal medya sitelerinde ilanla oyuncu veya model aramazlar. Sektörde emeği geçen bazı iyi menajerlerin yeni yüz aramak veya eksik kadrosunu genişletmek amacıyla ilan verdiklerini gözlemledik. Fakat tabi ki bu bir kıstas değil.  Belkide oyuncu veya model bulmanın bazı ince teknik ayrıntılarını bilmiyor olabilirler. Mecra çok geniş,  neticede insanı insanla anlatan sanat icra ediliyor. Aslında bu konuda senaristlerden destek almak gerekebilir.. : ) Ajanslar ise, almış oldukları veya anlaşma yaptıkları projeye kendi portföyünde bulunan oyuncu veya model kişileri sunumlarına eklerler.  Öncesinde kayıt edilmiş performans hakkında bilgi veren audition (odeyşın) sunumlarını yaparlar.. Anlaşma şekline göre de oyuncu ile görüşerek mutabakata varılır..  Gerçekte sözleşmeli çalışmak en doğrusu, fakat olası işleri kaçırmak da istemiyoruz. freelance yani serbest çalışmak istiyoruz. bu durumda kendi kaşemizi kendimiz basmalıyız. Faturamızı kesmeliyiz. Sonuç olarak sahte ajansları tespit etmek kolay olmuyor. Vergi Levhası var mı? Fatura kesebiliyor mu? Bu soruları sormalıyız. İletişim ve adres bilgilerine ulaşmalı. portföyü hakkında bilgi almalı. Çalıştığı projeleri sormalıyız..

X