X

Herkes Fotomodel Olabilir mi?

Büyük küçük bay bayan duruşuna ve kendisine güvenen herkes, fotomodel yada fotoğraf mankeni olabilir. Desek de, herkes fotomodel olamaz desek de doğru olur, Bu durumda peki şartlar koşullar nelerdir? Sorularını beraberinde getiriyor. Bu soruya Manken olmanın şartları konusunda, mankenlik yani bizim anladığımız podyum mankenliği nasıl olunur gibi sorulara cevap aradık. Burada da yeri gelmişken, nasıl fotomodel olunur? sorusuna cevap arayalım.  Öncesinde oyunculuk ve kamera önü oyunculuğu eğitimlerini almış olmak büyük avantaj getirecektir.. Objektif karşısına geçtiğinde Üzgün, Neşeli, Hüzünlü, Kızgın vb.  kompozisyonlarda, kendinden emin ve bu işi tekniğiyle yapıyor olması fotoğrafta ki anlamı daha da güçlendirecektir.
Davranış Bilimleri konularının en az 20% sine hakim olması, karakter çözümleme tekniklerini öğrenmiş olması gerekir dersek, Herkes fotomodel olabilir mi? sorusuna biraz cevap olabiliyor. Tabi iş daha da zorlaşıyor. Elbette ki doğal yeteneklere sahip biriside bu belirttiğimiz kriterleri daha uygun şekilde canlandırarak poz verebilecektir. Ancak bunu meslek olarak yapabilir mi? Bilinmez. Fotomodel olur muyum? ve Fotomodellik Yapabilir miyim? Farklı sorulardır. Yönetmenin direktörün veya fotoğraf sanatçısının öngöreceği herhangi bir kompozisyonda bir kereliğine mahsus olarak modellik yapılabilir. Bu farklı kompozisyonlarda sürekliliği sağlanabilir mi? bilinmez..
Her işin olduğu gibi, fotomodelliğinde fotoğraf mankenliğininde mutlaka teknikleri vardır. Estetik bir bedene ve fotojenik bir yüze sahip olmak önemlidir. Her ne kadar bu sanat çok çeşitlilik göstererek ticari kaygılarla farklı zeminlere taşınsa da. Fotomodellik bir sanattır. Bizler katalog kıyafet modelliği, aksesuar mankenliği gibi dallarını da konumuzun içine alarak anlatmaya çalışsak da, sanat modelliği yapan kişilere haksızlık ettiysek şimdiden kusurumuzu bağışlamalarını dileriz. Peki herkes  fotomodel olabilir mi? Proje farklılığına göre değişen bu durum ajansınız veya menajerinizin sizin için uygun gördüğü kompozisyona veya iş teklifine önermesi ile mümkün olacaktır.  Kendiniz için mutlaka bir comp-card hazırlamalısınız.

X