X

Fotomodeller Kaç Para Kazanırlar?

Model ücretleri projelere göre farklılık kazanır. Ancak yerel ticari bir markanın katalog çekimlerinde modelin alacağı günlük ücret, 500 – 1500 TL arasındadır. Uluslararası markalarda bu ücret binlerce dolar olabilir. Tabi bu rakamlar size çekici gelmesin.

Türkiye şartlarında freelance (serbest) modellik yapan bir kişi ajansı ile sözleşmeli de çalışsa, her gün için çalışması pek mümkün görülmemektedir. Dolayısı ile fuar tanıtım veya açılış etkinliklerine katılmaktadırlar. Stüdyo iç mekan çekim çalışmaları Günlük 10- 30 kıyafet serisi şeklinde yapılmaktadır. Broşür, katalog, afiş, pankart, internet medya, veya diğer görsel alanlar için kullanılır. Ajans anlaşmalı çalışmalarda brüt ücret üzerinden, ajans komisyonu kesilmektedir.

Marka modellerinin kazancı ise yıllık veya daha uzun süreli bazda yapacağı anlaşma üzerinden belirlenir. Bunlar ise tekstil sektörünün piyasadaki durumu ile alakalıdır. Verdiğimiz örnek Katalog Modelliği ile ilgiliydi.

Fotomodeller Kaç Para Kazanırlar sorusunun, jenerik bir soru olması, – Profesyonel mi? Amatör mü ? Reklam mı? Fotoroman mı? Film mi? Dergi mi? gibi açıklanması gereken soruları da beraberinde getiriyor. Kendi kompozisyonuna uygun bir poz vermesi karşılığında ünlü ressamların çok para ödemeleri de söz konusu olabiliyor. Fotomodellik ücretleri yapılan işe ve projeye göre değişiklik göstermektedir.
Bu tamamen modelin veya isminin marka değeriyle doğru orantılı olması muhtemel sebep.. Yeni başlayanlar için, başlangıçta kaç para kazanırım sorusundan ziyade bu işi en iyi şekilde nasıl yaparım? demelidir. Elbette kazanacağı miktarı da hesaplamak öğrenmek hakkıdır. Sektör ülkemizde pek gelişmediği için hatta sosyal medya üzerinden manken fotomodel arayışları mesleği bilmeyen, ilgi duyan veya özenen bazı kişilerin sadece bir kaç katalogda yer alabilmek için ücret bile talep etmemesi kimi bu işi yapan kişileri üzmektedir.
Özenti ile yapılacak bir iş olmadığı gibi, hobi olarak da yapılamaz, denilemez. Burada bu soruyu muhatap alan kişi piyasayı öğrenerek mesleğe adım atmak istemiş olması normal. En azından kendini veya ailesini geçindirebilecek miktarlar kazanabilir mi? Para biriktirebilir mi? tatışılır. Sonuç itibarı ile, bu durum kişiye özel olmakla beraber. bir menajer veya ajans yetkilisi soruyu soran kişiye en doğru cevabı verecektir. Fotomodeller kaç para kazanır? demek yerine ‘Eğer ben fotomodellik yaparsam ortalama kaç para kazanabilirim? ‘ sorusu daha doğru olacaktır.

X