X

Sıkça Sorulan Sorular

Portfolyo Nedir?

Portfolyo, fotoğraf sanatçısının yapmış yada yapabilecek olduğu çalışmaları bulunan albümün veya albümlerin olduğu dosyanın adıdır. Bir nevi onun bakış açısıdır. Objektifinden görünenlerdir. Kendisi için bir portfolyo hazırlamak isteyen bir fotoğraf sanatçısı internet sitesinde veya diğer yayın organlarında, ilgili olduğu konular ile alakalı resimlerin veya fotoğrafların olduğu bir bölüm hazırlar. Doğa resimleri, Ürün resimleri, Moda Fotoğrafları vs, konular ile alakalı fotoğrafları referans niteliğindedir.

Prova Modelliği Nedir?

Prova Mankenliği Kıyafet tasarımcıları, defile öncesi kıyafetin çeşitli bedenler ve renkler üzerinde duruşuna ilişkin bilgi edinebilmek amacıyla, prova alırlar ve bu provalar canlı mankenlerin kıyafetleri denemesiyle gerçekleştirilir. Uzman stilistler bu konuda kıyafet tasarımı üzerinde değişikliğe gidebilir. Haftanın belirli günleri veya her gün prova mankenleri tarafından kıyafetler atölyede denenir.

Marka Modeli Nedir?

Marka Modelliği Herhangi bir marka sahibi firma ile yapılan anlaşmaya dayanmaktadır. Marka modeli casting firması veya menajer ile yıllık bazda anlaşma yapar ve tamamen o marka ile sigortalı ve maaşlı bir şekilde çalışabilir. Firmanın fuar, bayi toplantıları, ürün lansmanında da görev alır. Başka bir ürün marka veya firma ile çalışamaz. Tamamen anlaşma yaptığı markanın modeli olarak unvan kazanır. Reklam filmi yada benzeri projelerinde yer alan kişiler, reklam yüzü olarak bilinir..

Fotomodeller Kaç Para Kazanırlar?

Model ücretleri projelere göre farklılık kazanır. Ancak yerel ticari bir markanın katalog çekimlerinde modelin alacağı günlük ücret, 500 - 1500 TL arasındadır. Uluslararası markalarda bu ücret binlerce dolar olabilir. Tabi bu rakamlar size çekici gelmesin. Türkiye şartlarında freelance (serbest) modellik yapan bir kişi ajansı ile sözleşmeli de çalışsa, her gün için çalışması pek mümkün görülmemektedir. Dolayısı ile fuar tanıtım veya açılış etkinliklerine katılmaktadırlar. Stüdyo iç mekan çekim çalışmaları Günlük 10- 30 kıyafet serisi şeklinde yapılmaktadır. Broşür, katalog, afiş, pankart, internet medya, veya diğer görsel alanlar için kullanılır. Ajans anlaşmalı çalışmalarda brüt ücret üzerinden, ajans komisyonu kesilmektedir.
Marka modellerinin kazancı ise yıllık veya daha uzun süreli bazda yapacağı anlaşma üzerinden belirlenir. Bunlar ise tekstil sektörünün piyasadaki durumu ile alakalıdır. Verdiğimiz örnek Katalog Modelliği ile ilgiliydi.
Fotomodeller Kaç Para Kazanırlar sorusunun, jenerik bir soru olması, - Profesyonel mi? Amatör mü ? Reklam mı? Fotoroman mı? Film mi? Dergi mi? gibi açıklanması gereken soruları da beraberinde getiriyor. Kendi kompozisyonuna uygun bir poz vermesi karşılığında ünlü ressamların çok para ödemeleri de söz konusu olabiliyor. Fotomodellik ücretleri yapılan işe ve projeye göre değişiklik göstermektedir. Bu tamamen modelin veya isminin marka değeriyle doğru orantılı olması muhtemel sebep.. Yeni başlayanlar için, başlangıçta kaç para kazanırım sorusundan ziyade bu işi en iyi şekilde nasıl yaparım? demelidir. Elbette kazanacağı miktarı da hesaplamak öğrenmek hakkıdır. Sektör ülkemizde pek gelişmediği için hatta sosyal medya üzerinden manken fotomodel arayışları mesleği bilmeyen, ilgi duyan veya özenen bazı kişilerin sadece bir kaç katalogda yer alabilmek için ücret bile talep etmemesi kimi bu işi yapan kişileri üzmektedir. Özenti ile yapılacak bir iş olmadığı gibi, hobi olarak da yapılamaz, denilemez. Burada bu soruyu muhatap alan kişi piyasayı öğrenerek mesleğe adım atmak istemiş olması normal. En azından kendini veya ailesini geçindirebilecek miktarlar kazanabilir mi? Para biriktirebilir mi? tatışılır. Sonuç itibarı ile, bu durum kişiye özel olmakla beraber. bir menajer veya ajans yetkilisi soruyu soran kişiye en doğru cevabı verecektir. Fotomodeller kaç para kazanır? demek yerine 'Eğer ben fotomodellik yaparsam ortalama kaç para kazanabilirim? ' sorusu daha doğru olacaktır.

Profesyonel Fotomodel Nedir?

Profesyonel modellik işini, bu sektörde sürekli olarak çalışıp yeteneklerine göre de sahne ve medya dünyasından para kazanarak meslek haline getirmiş kişiler yapabilirler. Amatör modellik ve oyunculuk işini kendine ait bir mesleğin yanı sıra hobi amaçlı yapan kişilerdir. (Amatör modellik ve oyunculuk ile ilgili daha detaylı bilgileri Sık Sorulan Sorular ilgili konu altında bulabilirsiniz.) Profesyonel model nasıl olunur? sorusu çok geniş bir bakış açısıdır. Sektörde uzunca bir yolculuğa çıkmışsınızdır demektir. İlk olarak kişisel gelişim kitapları ve kursları, drama dersleri, konuşma ve diksiyon eğitimi ve oyunculuk gibi konularla başlamanız gerekir. Kişisel bakımınız ve sağlığınıza gereken önemi vermeniz gerekir. Gerçekten profesyonel model olmak istiyorsanız önce kendinizi bir model olarak hayal edin ve bol bol aynaya bakın.. Eğer inanıyorsanız Üşenmeyin Ertelemeyin Vazgeçmeyin. İnanmıyorsanız başaramazsınız. Model veya Fotomodel de konusuna göre örnek bir insan modeli demektir.  Model olmak, Yapacağınız katalog işi, veya reklam çalışması öncesinde, uzman makyözlerimiz ve sanat yönetmenimiz tarafından kadraj da en güzel şekilde görüntülenecek duruma gelirsiniz. Adınıza yapılacak setcard alabileceğiniz olası işlerde değerlendirmek üzere önemlidir. Hiç bir fotoğraf sanatçısı, prodüksiyon firması yada proje firma sahibi - marka, yayınlanması kendi kurallarına göre uygun olmayan görüntüleri kullanmak yayınlamak istemez. Haber yayın organları, magazin programları ise ünlü kişilerin özel hayatını görüntülemekte ve habermiş gibi servis etmektedir. Bu etik olarak yanlıştır. Hem firma kurum veya marka, hem model veya oyuncu aleyhine olacaktır. Sanırım bazen fotoğraflar bir çok şeyi daha iyi anlatıyor. Görünen o ki!. Makyözünüz ve fotoğrafçınız önemli rol oynuyor. Bazı çalışmaları sadece örnek olması açısından yayınlıyoruz.

Fotomodellik de Güzellik Önemli midir?

Örnek verecek olursak, gözlük reklamı sanat fotoğraflarında pek güzellik aranmaz. daha ziyade estetik görünüme bakılır. Dikkat ederseniz, çene kemiği ve elmacık kemiğinin köşeli olmasının bir nedeni var elbette. Ürün reklam fotoğraflarında modelin ürünün önüne geçmesini istemezler herhalde. Bu anlamda güzel veya çekici olmanın çok da önemi yoktur. Amatör olarak bu işle ilgilenen kişiler açısından, önemli olan kişisel kriterlerinize uygun projelerde yer alabilmenizdir. Yani deyim yerindeyse, işin üzerinize tam oturmuş olması gibi. Elbette buna görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni veya drama yönetmeni karar verecek ve seçim yapacaktır. Reklam çekimlerinde ise ışık oyunları kullanılarak mutlaka bir güzel çekim açısı yakalanmaktadır. Bu açıklamaya göre A Plus bir model için iş seçimi söz konusu değildir. Yani A plus bir model her çeşit reklam filmi  yada reklam fotoğrafında yer alabilir. Bir gözlük kataloğun da yüz güzelliği ön plana çıkar. Ancak, bir sanat fotoğrafında güzellik değil estetik aranır. Fotomodel olmayıp da çıplak gözle gözle bakıldığında nice güzel yüzler vardır. Gözlerin çukur olması, yüze gelen ışığı daha fazla hafiflettiğinden fotoğraflarda iyi çıkacaktır. Makyaj Sanatçıları tarafından yapılan gölgelendirmeler ve çekim esnasında bazı ışık oyunları ile kadrajdaki renklilik ayarlanmaktadır. Güzelliğin göreceli olması, bakan kişinin nasıl gördüğü ile alakalıdır. Ancak fotoğrafta sizin bakış açınız belirlenir. yani fotoğrafa bakarken tek bir açıdan, çekim yapılan taraftan bakabilirsiniz. Fotoğrafın hareketsiz bir görüntü olmasının özelliği de budur. Elbette sanat yorumu görecelidir.  Negatif yada pozitif yönde eleştiri yapabilmek için sektör içinde uzun süren bir emek ve uzun süre uğraş vermek gerekir.

Herkes Fotomodel Olabilir mi?

Büyük küçük bay bayan duruşuna ve kendisine güvenen herkes, fotomodel yada fotoğraf mankeni olabilir. Desek de, herkes fotomodel olamaz desek de doğru olur, Bu durumda peki şartlar koşullar nelerdir? Sorularını beraberinde getiriyor. Bu soruya Manken olmanın şartları konusunda, mankenlik yani bizim anladığımız podyum mankenliği nasıl olunur gibi sorulara cevap aradık. Burada da yeri gelmişken, nasıl fotomodel olunur? sorusuna cevap arayalım.  Öncesinde oyunculuk ve kamera önü oyunculuğu eğitimlerini almış olmak büyük avantaj getirecektir.. Objektif karşısına geçtiğinde Üzgün, Neşeli, Hüzünlü, Kızgın vb.  kompozisyonlarda, kendinden emin ve bu işi tekniğiyle yapıyor olması fotoğrafta ki anlamı daha da güçlendirecektir. Davranış Bilimleri konularının en az 20% sine hakim olması, karakter çözümleme tekniklerini öğrenmiş olması gerekir dersek, Herkes fotomodel olabilir mi? sorusuna biraz cevap olabiliyor. Tabi iş daha da zorlaşıyor. Elbette ki doğal yeteneklere sahip biriside bu belirttiğimiz kriterleri daha uygun şekilde canlandırarak poz verebilecektir. Ancak bunu meslek olarak yapabilir mi? Bilinmez. Fotomodel olur muyum? ve Fotomodellik Yapabilir miyim? Farklı sorulardır. Yönetmenin direktörün veya fotoğraf sanatçısının öngöreceği herhangi bir kompozisyonda bir kereliğine mahsus olarak modellik yapılabilir. Bu farklı kompozisyonlarda sürekliliği sağlanabilir mi? bilinmez.. Her işin olduğu gibi, fotomodelliğinde fotoğraf mankenliğininde mutlaka teknikleri vardır. Estetik bir bedene ve fotojenik bir yüze sahip olmak önemlidir. Her ne kadar bu sanat çok çeşitlilik göstererek ticari kaygılarla farklı zeminlere taşınsa da. Fotomodellik bir sanattır. Bizler katalog kıyafet modelliği, aksesuar mankenliği gibi dallarını da konumuzun içine alarak anlatmaya çalışsak da, sanat modelliği yapan kişilere haksızlık ettiysek şimdiden kusurumuzu bağışlamalarını dileriz. Peki herkes  fotomodel olabilir mi? Proje farklılığına göre değişen bu durum ajansınız veya menajerinizin sizin için uygun gördüğü kompozisyona veya iş teklifine önermesi ile mümkün olacaktır.  Kendiniz için mutlaka bir comp-card hazırlamalısınız.

Manken Olmak İçin Ne Gerekir?

Sorunun kısalığı sanki kısa sürede olunacak algısı verse de, Manken olabilmek için, Anladığımız dilde podyum mankenliğinden bahsediliyorsa, manken olmak isteyenin zarafet serüveni çok da kısa sürmeyecektir. Podyumda salına salına yürürken modelin kendine olan öz güvenini belirlediği bir biçimde yansıtması; Mesleğin alt yapısı olarak nitelendirilen animasyon ve oyunculuk konularına hakim olmasından ileri gelmektedir. Diksiyon, estetik, drama, yürüyüş, duruş, bakış, ve canlandırma konu başlıkları ile ilgili dersleri bu hizmeti veren eğitim kurumlarından almalıdır. Peki Türkiye’de bu mümkün müdür? Mümkündür. Eğitim zaman planlamanızı doğru yapabilmek ile ilgilidir. Oyunculuk ve Modellik mesleğini sürekli devam ettirmek isterseniz;  mesleğin kendi içinde ki zorluklarla karşı karşıya kalacaksınız demektir. Yani tüketim hızıyla ilgilidir. . Maalesef son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalardan dolayı  tekstil sektörü önemli ölçüde etkilenmiştir. Yani tekstil üretimcileri üretimini durdurup ticarete, yani ithalata, dışarıdan getirip satmaya yönelmiştir. Bunun daha karlı sayılmasındandır mütevellit durum. Yani uzun yıllar modellik yapamayabilirsiniz, ancak oyunculuk yapabilirsiniz. Şöyle ki; Devlet Konservatuvarı eğitimi alarak oyunculuk yapmayı amaçlamış olduğunuzu varsayalım. (Kurum içinde çalışmayı dilerseniz, memur olarak belirlenmiş sahnelerde belirli tarihlerde rol alırsınız. Turne programlarınız da tüm masraflar Kültür Bakanlığı tarafından karşılanır. Özel tiyatrolarda iş bulabilmek ise tamamen yeteneklerinize kalmıştır. Kendi özel tiyatronuzu kurabilir yada özel dersler vererek iş hayatına atılabilirsiniz. ) Peki Mankenlik, Podyum Modelliği neden bu kadar zordur, kendimi bu konuda yetenekli buluyorum, eğitim almadan da mesleği yapamaz mıyım? Elbette yapabilirsiniz. Hüner kişinin zaten kendinde var olan yeteneklerinin ortaya çıkmış halidir. fotojenik bir yüze estetik bir vücuda sahip olabilirsiniz, ve bunu çalışarak kendinizi geliştirmiş olabilirsiniz. Bir dergide katalogda röportaj da konu modelliği, herhangi bir yarışmada derece alarak başarı da elde edebilirsiniz. Oyunculuk ile modelliğin ayrıldığı nokta burasıdır. Meslek seçiminde dikkat edilecek husus, karakter canlandırma konularında daha yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız oyunculuk mesleğini seçmek daha doğru olacaktır. Hiç oyunculuk yapmadan da, başka meslekler ile ilgili olup yine fotoğraf modelliği, fotomodellik yapabilir miyim? Yapabilirsiniz; tekstil sektöründen gelecek bütçeli teklifleri değerlendirebilir, veya özel olarak ücretli veya ücretsiz olarak Fotoğraf Sanatçıları’na konsept ile ilgili modellik yapabilirsiniz.  Oyunculuğun dahi hobi olarak yapıldığı ülkemizde modellik’den çok paralar kazanmayı beklemek hayal olmaktadır. Tekstil sektörünün hızlı olması ekonomiye etkisi, daha az tasarımlar üretilmesi ve bunların tanıtımda yer alan kişilerin daha az para kazanması sebebiyle tüm mesaisini bu işe ayıracak vakit bulması zor olmaktadır. Dolayısı ile daha küçük bütçeler ile iş yapılmaktadır. Ve ek iş olarak görülmektedir. Meslek olarak seçmek veya hobi olarak sürdürmeyi istemek detayları ile değerlendirilmelidir.

Manken Evi Üyelik

 Site Üyeliği

Manken Evi üzerinden iş teklifi almak ve kazanç sağlayabilmek için, bizden bağımsız olarak, sisteme girmeniz gerekmektedir. Bu aşamada sistem size bir üye hesabı tanımlayacaktır. Mail adresinizi ve şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Malum etkinlik yer tarih saat bildiriminin ardından kesin rezervasyon ile birlikte ön görüşmeden sonra ödemenizin hesabımıza geçmesi gerekmektedir. Rezervasyon, tarafınızdan da onaylandıktan sonra etkinlik saat tarih ve yer durumuna göre iş başı yapabilirsiniz. İş güvenliğinizin tamamı sizin kontrolünüzdedir. MankenEvi, freelance (Serbest) çalışan modellerin çalışma koşulları ve iş sözleşmeleri üzerinde herhangi bir hak ve yükümlülüğü yoktur.

Özel Üyelik

Oyuncu Model Sayfasında ki bağlantılar tamamen kişinin kendi hesaplarına yönlendirilir. Sosyal Medya Bağlantıları ve Mail ile yapılacak olan tüm iş tekliflerini kendisi değerlendirebilir. Dilerse kendisi için. adısoyadı@mankenevi.com şeklinde bir mail hesabı açılarak tüm iş teklifi ve rezervasyonları kendisinin takip edebilmesi sağlanır. Freelance (Serbest) çalışan model ve oyuncular için uygun bir seçimdir. Eğer ilk kez başvuru yapacaksanız, bu konuda yazılmış makalelerimize bir göz atmanızı dileriz. Freelance çalışan bir oyuncu model iseniz. Bilgileriniz içeren formunuz bize ulaştıktan sonra, size yollayacağımız e-posta yönergelerini takip ederek siteye giriş yapabilirsiniz.. Gözlüklü, şapkalı, karanlık ve belirgin olmayan resimler göndermeyiniz. Başvuru formu doldurma esnasında bilgilerinizin doğru olduğunu tekrar kontrol ediniz. Mutlaka varsa yeteneklerinizi açıklayınız. İş rezervasyonları kişisel özelliklerinize ve yeteneklerinize göre yapılır. sunucu kaynaklı bazı nedenlerden dolayı başvurular sadece Whatsapp üzerinden alınmaktadır.
X