X

Psikolojik Bilinçaltı Manipülasyon

Konuşurken kendinden emin bir şekilde sık sık kafayı yukarıdan aşağı doğru sallamak, karşıdaki kişininde onaylarmışcasına kafa sallamaya başlamasına ve hemfikir olmasına yol açabilir. Çünkü insan beynindeki ayna nöronları o kişiyi empati yapmaya sürükler ve tuhaf bir algısal mekanizma oluşturabilir.

Özgüven Eksikliği

Manipülatif bir insan, muhatabının kişiliğiyle veya dış görünüşüyle alakalı özgüven duymadığı bir yönünü başka bir insanda tespit ederek, bunu alaylı bir şekilde ona bildirebilir. Kendisiyle dalga geçilmese bile rencide olan kişi, kendini ispat etme ve sevdirme çabasına girer, ve manipülasyona müsaitleşir. Kusurları başka insanlarda görülse bile sandığının aksine kendisinde görülmediğine inandırılan kişi, daha da savunmasızlaşır ve manipülatörüne karşı inanılmaz bir sempati ve itaat ihtiyacı duymaya başlar.

    Tek Çare:

Bu tekniğin prosedürü; “Problem üret, tepkilerini ölç, yardım istemelerini sağla ve çözüm sun.” şeklindedir. Estetik ameliyatı veya pahalı alışverişler gibi gereksiz ihtiyaçların varlığını insanların yüzüne vuran medya ve standart bir olgu oluşturmaya çalışan hükümetler bu tekniği sıklıkla kullanırlar.

Mahrum Bırakmak.

Aile içinde ve sosyal yaşantıda sıklıkla görülen bu manipülatif psikoloji, insanları itaat
ettirmek için kullanılır. Bağımsızlaşma ve kendi gelir kaynağınızı yaratmanız, bu manipülasyon tuzağından kurtulmanız için tek yoldur.

Suyuna Gitmek

Zeki insanlar önerilerinin dikkate alınması için, sıklıkla referans göstererek saygıdeğer kişilerin sözlerinden alıntılar yapabilir. Ayrıca konuşmaya uzlaşarak başlamak, konuşma sonlarına kadar muhataplarının onlarla uzlaşık kalma ihtimalini arttırabilir.

 

Müttefik Duruş

Size karşı çok sinirli ve tepkili olan bir insanın karşısında dikilmek yerine, yanında durunuz ve onun gözlerine bakınız. böylelikle o kişinin bilinçaltında bir tehdit unsuru olmaktan çıkmış ve bir müttefik unsuru haline gelmiş olursunuz.

Ben Franklin Etkisi

Sizden çok hoşlanmayan veya çok tanımadığınız birisinin sizi sevmesini istiyorsanız, ondan reddetmeyeceği bir iyilik isteyin. Muhatabınız bir iyilik yaparak sizinle olan ilişkisine yatırım yapmış olacağı için, iyilik yapmış olmasından dolayı sizi sevmiş olması gerektiği fikrini benimsemeye ve sizi daha çok düşünmeye başlayabilir. “Bilişsel Çelişki” kuramıyla açıklanabilen bu fenomene “Ben Franklin Etkisi” denir.

Korkut ve Rahatlat

Acımasız manipülatörler önce korkuturlar ve sonra onları rahatlatırlar. Şok etkisi geçiren kişiler iyice naifleşir ve her türlü teklife açık hale gelirler.

Bir Şeyi Elde Etmenin İyi Yolu

Eğer bencil bir insandan bir şey elde etmeniz gerekiyorsa, önce çok uçuk bir iyilik isteyiniz, hayır cevabını aldıktan sonra ise, asıl ihtiyacınız olan iyiliği rica ediniz. Birinci iyilikten sonra ikinci iyilik daha makul gelecektir, ve sizi bir daha reddetmekten suçluluk duyacaklardır.

Planlı Yönlendirmeler

İnsanlar, kendisi için özel olarak seçilmiş rollerin var olması fikrine bayılırlar ve bu rolleri üslenmekten çok hoşlanırlar. Tembel, çalışkan, fedakar veya fedai olduğunu söyleyen bir kişi, zamanla kendini en çok duyduğu sıfata adapte etmeye başlar. Muhakeme güçleri bu şekilde ele geçirilen insanlar, kolaylıkla yönlendirilebilir.

X