X

Nasıl Fotomodel Olunur?

 Fotomodel Olmak Nedir? Fotomodel Nasıl Olunur? Herkes Fotomodel Olabilir mi? Fotomodellik Çeşitleri..

Fotomodel olmak isteyenler, bu yazıyı okumalıdır. Fotomodellik de bir meslektir. Fotomodel olmak aynı zamanda oyunculuk alt yapısı gerektirdiği gibi, yüz güzelliği veya alt kategorilerde belirlenen farklılıklar aranır. Peki nedir bunlar?

Yüz Modelliği : Sadece yüzün ön planda olduğu, tipik insan yüzlerinin mimiklerini konu alan, veya yüzde estetik durumların vurgulandığı koreografik çekimlerdir.

Göz Modelliği : Göz hastalıkları, gözlük, göz sağlığı konuları ile ilgili olarak yapılan prodüksiyon çalışmalarında değerlendirilmektedir.

 Diş Modelliği : Diş Hastalıkları, Diş Sağılığı, Diş Macunu Reklamı vs. prodüksiyon konularında diş modelliği yapılmaktadır.

 Saç Modelliği : Saç Hastalıkları, Saç Sağlığı, Şampuan Reklam vs. tanıtım bilgilendirme ve reklam projelerinde değerlendirilmektedir.

El – Ayak Modelliği: El Tırnak veya Ayak Tırnak Sağlık Bakım. Çeşitli krem, kür, cilt bakım ürünleri tanıtım reklamı yada bilgilendirme konularına ilişkin projelerde değerlendirilmektedir.

Bacak Modelliği : Epilasyon, Tüy sorunu, Çorap Jartiyer vs. Reklamı yada benzer konular ile ilgili projeler prodüksiyonlarda değerlendirilmektedir.

Vücut Modelliği : Bir ressam veya bir fotoğraf sanatçısına bedensel bir koreografi için poz verme işlemi. Yada bir haber makale kıyafet çeşitli ürün reklamı veya tanıtım için kompozisyona uygun projelerde değerlendirilmektedir.

Fotomodellik bu konular üzerinde proje veya çalışma kriterlerine göre farklılık göstermektedir. Fotomodel Olmak isteyen kişi, önce kendisinin kadrajda (ekranda) nasıl durduğuna, hangi açılardan iyi poz verebildiğine, estetik, drama, duruş, bakış gibi konularına hakim olabildiğine, ve bu mesleği yapmak için elverişli olduğuna inanmalı. Gerekli eğitimi almak için zaman ayırmalı. Ve olması gerekenden biraz daha fazla çalışmalıdır. Sadece Fotomodel Olmak için FOTOMODEL olunmamalıdır. Veya model olmaya kalkışılmamalıdır. Buna karar veren kişi tüm davranışları ve toplum içinde ki saygınlığı ile bir örnek model olmalıdır.

– Para kazanmam lazım.  Hemen gideyim fotomodellik yapayım da çok paralar kazanayım”

Düşüncesi ile girişimde bulunulmamalıdır. Öncelikle eğitim çok önemli, hep bunu söylüyoruz. Akademileri kuranlar alaylılardır,  ancak okullu veya alaylı olsun, eğitimi desteklediklerine şahit olursunuz.  Klişe haline geldi ancak, yine de söylemek durumundayız, Oyunculuk veya fotomodellik, mankenlik mesleği eğitim alınmadan uygulamaya geçilmemelidir. Diksiyon, zarafet, oyunculuk ve beden dili eğitim seminerlerine katılınılmalı, bulunulan çevrede tiyatro ekipleri ve kurs veren kurumlara başvurulmalıdır. varsa Belediye Tiyatro ekiplerinde yer almalı, sahne deneyimi kazanılmalıdır..  buna hem zaman hem bütçe ayırmalıdır.  Gerekli eğitim tamamlandıktan sonra uygun gördüğü bir ajans veya menajerle anlaşma yapılabilir. Küçük bütçeler ile yapılan amatör çalışmalar meslekte profesyonel çalışan kişilere ve sektöre zarar vermektedir. Fatura ibraz eden, vergisini ödeyen sektör kişilerine gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Eğer profesyonel bir oyuncu yada model olarak hizmet veriyorsanız, kendi faturanızı kaşe edebiliyorsanız, freelance olarak çalışabilir vereceğiniz hizmet için kendi adınıza fiyat teklifi oluşturabilirsiniz. Aksi halde bunu bağlı bulunduğunuz ajans veya menajer sözleşmede geçen sizin adınıza, yapılmış mutabakat ile sonuçlandırılır.

X