X

MankenEvi Nedir?

Manken Evi örnek bir model kişinin hangi tarz, üslup, yaşam şekilleri ve davranış biçiminde olması gerekir, düşüncesi ile 05 Mayıs 2005 de (tarih enteresan 05-05-05 belkide saat 17:05 di. tam hatırlamıyorum.) fikir olarak tarafımdan temeli atıldı, 1 yıl sonra ancak domaini tescil ettirebildim. Çünkü o zamanlar Ankara’da ulusal bir radyo kanalında, program yapımcısı ve sunucusu olarak çalışmaktaydım. Ve ajans kurma veya yönetim işi için hiç vaktim yoktu. ta ki 2006 baharına kadar. Kimden bu konuda ne öğrenebilirim bilmiyordum. Konuşma pratiklerinden dolayı tecrübem olsa da; yazı dilini hala şimdi olduğu gibi pek beceremiyordum. Olgunlaşma enstitüsünden bir kaç arkadaşımdan bu konuda yardım aldım.

2 çocuğum var, çatım akıyor!. Fakat ben yine de o podyuma çıkıp yürüyeceğim. diyen Enstitülü arkadaşımın sözleri kulaklarımda hala tazeliğini koruyor. Elbette burada bir duygusal bir portre çizmek niyetinde değilim. O ve onun gibi dirayetli kişiler dik durdukça bizler ayakta kalacağız galiba..

…galiba :

İsim olarak ilk başlarda çok iddialı gibi gelse de zamanla alışmaya başlamıştık. Dükkan mağaza vadi dağ dere tepe gibi eklemeler aklımıza gelse de; Manken Evi sanki daha şık duruyordu gözümüze. Yılların sahne ve gösteri sanatları uğraşları, iletişim araçlarını kullanım tecrübeleri bizleri buraya kadar getirecekti. Sitemizi bitirmiştik her gün makaleler yazıyor, yeni model kayıtları yapıyor, açılış organizasyonları fuarlar törenler ile başımızı kaşıyacak zamanımız yoktu desek yeridir. Ta ki 19 aralık malum siber saldırıya kadar. Bir sabah kalktık baktık ki sitemizde ki sayfalar darmadağın olmuştu. Yedeğimiz olmadığı için geriye dönüş de yoktu. Ve uzunca bir süre öylece kalakaldık….

Tekrar ayağa kalkmanın zamanı geldi dediğimizde ise aradan uzun yıllar geçmişti…
Radyo programlarından girişte söylediğim bir tekerleme olan “sayın değerli sağlam ciğerli ara sıra gülen ara sıra kederli yedi batman izzetli canlar binası kaşlar karası zülüf hatırası genç kızların sefer tası ve ördek yumurtası. Kalbimin en derin ve kuytu köşesinden gül suyu şişesinden mahallede ki kızların pür neş’esinden, saygı sevgi ve selamlarımı sunar, hasretle ellerinizden 3.5 tonluk dozer gibi hafifçe sıkarım. Hepiniz hoş geldiniz” sözü ile bitiriyorum..
Akın Atmaca

X