X

Manken Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir ?

Manken Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir ?


Manken Olmak nedir? Manken Nasıl Olunur? Gerekli şartları nelerdir? konu başlıklı yazı.

  Öncelikle manken olmak, fotomodel olmak ile karıştırılmamalıdır. Fotomodellik nedir? nasıl olunur? ile ilgili bilgiyi FOTOMODEL OLMAK başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Biz bu yazımızda manken olmak ile alakalı bilgilere yer vermeye çalışacağız.

Mankenlik, bilindiği üzere podyumda giyim firmalarının kreasyonlarını müşterilerine teşhir eden, insan fiziği üzerinde nasıl durduğuna, hangi etkinlik ve aktiviteler de giyilebilir, kullanılabilir olduğuna ilişkin satış amaçlı  kıyafetlerin bu hazırlanan platformda, ilgili kişilerin yani mankenlerin bu kıyafetleri giyerek defile tarzı sunumunu gerçekleştiren eğitimli profesyonel kişilere denmektedir. Buna biz Podyum Mankeni, yada Podyum Mankenliği diyoruz. Mankenliğin başka bir çeşidi de, Katalog Mankeni (Moda Mankeni) dir. No name (sektör tarafından bilinen kişi) mankenler olmasa da, isim yapmış ünlü mankenler açılış organizasyonlarında da çalışabilmektedirler. Fotomodellik yapan mankenler için ise, bu çalışma fotoğraf mankenliğine girse de, çok sanatsal durumlar yoktur. Yani sadece kıyafet tanıtımı için yapılan katalog modelliği ile ilgili olan konular için geçerli. Sadece kıyafetin katalog çekimi için hazırlanmış, gerek stüdyo gerek dış mekanda kıyafetin fotoğraflanması ile mümkündür.

İlgili Firmanın katalog çekimleri için gerçekleştirilen prodüksiyonun da görev alır. Manken Olmak yada Mankenlik yapmak isteyen fiziği uygun kişilerin öğrenmesi gereken bir diğer mankenlik konusu da Prova Mankenliğidir. Prova Mankenliği, Stüdyo fotoğraf çekimi gerektirmez, sadece hazırlanan kıyafetleri denemek için, Kostüm Atölyesi veya Terzihane de çalışırlar. Hazırlanan kreasyonlar Prova Mankenleri tarafından denenir ve, modelist tarafından test edilir. Manken Olmak isteyen kişinin, ister bay olsun ister bayan, beden ölçülerini bilmesi ve bu mesleğe uygunluk durumunu gözden geçirmesi gerekir. Sonrasında ise alacağı eğitim, ileride bu mesleği yapmasına katkı sağlayacaktır. Küçük bütçeler ile hobi amaçlı yapılmasını önermiyoruz. Çünkü profesyonel anlamda bu sektörde çalışan kişiler, aldığı ücretler karşılığında fatura kesmekte vergisi ödemekte ve kurumsal çalışmaktadır. İstismara açık bir konu olduğundan belirtmek istedik. Mankenlik mesleğine gereken önem ve itina verilmesini dileriz.

X