X

Category Archives: Blog

Yükselen Meslek Mankenlik

Yükselen Meslek Mankenlik

   Mankenlik mesleği sanıldığının aksine oldukça fazla disiplin gerektiren ve de planlı yaşamayı gerektiren bir meslektir. Disiplin ve de özverili çalışmayı düşünmeyenler maalesef bu sektörde ayakta kalmayı başaramıyor. Öncelikle bilinmeli ki mankenlik dış görüntünün yanı sıra; azim ve de yoğun çalışmanın da ortaya çıkarttığı bir meslektir. Bu konuda kendinize güveniyorsanız kesinlikle bu mesleğe adım atmak için beklemeyin. Sadece dış görüntünüzün güzel olması, dikkat çekici bir fiziğe sahip olmanız ya da uzun bacaklarınızın olması maalesef bu meslekte kalıcı olmak için yeterli olmuyor. Özellikle doğru adresler aracılığı çalışmakta meslekte ki gelişiminiz açısından çok önemli. Ayrıca sektörde ki iyi manken ihtiyacının fazla olması, talebinde artmasına neden oluyor. Dolayısı ile her gün yüzlerce erkek ve kadın bu mesleğe adım atıyor. Sizin yapmanız gerekense çok çalışıp, azmederek kendi stilinizi ortaya koyup, doğru işlerde boy göstererek onların arasından sıyrılmak olmalı. Sektörün bu kadar kalabalık olması, her gün genç kadın ve de erkeklerin mankenlik ajanslarına, internet sitelerine başvurması ise; sizin iyi bir yere gelme şansınızı zorlayabilir. İşte tam da bu noktada, size özel olan özellikleriniz işverenlerin dikkatini çekmeli. Belli başlı kriterlerin yanı sıra; size has olan özellikleriniz, sizi bu camiada aranan bir manken haline getirecektir. Asla vazgeçmeden, her gün yeni bir şey öğrenerek mesleğinizde zirveye giden yolda ilerlemelisiniz. Bu süreçte sizin yanınızda olacak ve de camiada sizi yönlendirecek olan kişilerin seçimleri de oldukça önemli.

Mankenlik Bir Meslek mi?

Mankenlik çok uzun yıllar önce ortaya çıkan bir meslektir. O günün koşullarına göre sönüp bir değerlendirme yaptığınızda bile göreceksiniz ki; bu meslek insanlara hem para kazandıran, hem de toplum içerisinde saygı duyulmasını sağlayan bir iş kolu olarak ortaya çıkmıştır. Modanın gelişimi ile beraber yükselen bu meslek dalı artık tüm iş sektörlerinde dönemsel işlerde aranan mesleklerden birisi haline gelmiştir. Özellikle sürekli değişen güzellik algısı, bu mesleği daha farklı dış görünüş özelliklerine sahip insanlarında yapabilmesini kolaylaştırdı. Dolayısı ile her projede farklı nitelik ve de kriterler ortaya koyan işverenler, yüzbinlerce manken arasından bu meslekte kendilerini en iyi şekilde temsil edecek olan kişiler ile çalışmayı tercih ediyor. İdeal vücut ölçülerine sahip olan herkesin mankenlik yapamayacağı gerçeği ise; bu kriterler gündeme geldiğinde ortaya çıktı. Tabi ki meslek içerisinde yükselmenizi sağlayacak olan fiziksel özelliklerinizin olması gerekiyor. Ancak bu özelliklerin yanı sıra fırsatları iyi değerlendirebilmek, poz vermeyi içgüdüsel bir şekilde başarılı yapmak, çalışmak ve de alacağınız işleri sahiplenmeniz de çok önemlidir. Manken camiasında yer alabilmenizin en doğru yolu çalışmak, piyasayı takip etmek ve de açılan arzlara cevap verebilecek nitelikte kendinizi geliştirmekten geçiyor.

Mankenlik Mesleğinde Eğitim Şart Mı?
Manken olmak istiyorsanız önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu meslekten geçici olarak para kazanmak mı amacınız, yoksa meslekte gelebileceğiniz en yüksek konuma ulaşmak mı? Güzelliğiniz ya da karakteristik dış görüntünüz birçok insanın dikkatini çekebilir. Güzellik algıya dayalı ve de değişken bir şey olduğu için bu durumu farklı alanlarda ki yetenekleriniz ile perçinlemeniz lazım. Dolayısı ile güzelliğinizi cebinizde tutup, bu konuda ki eğitimleri alıp, sahip olduklarınızı daha üst seviyeden piyasaya duyurabilirsiniz. Özellikle duruş, yürüyüş, poz ve de zarafet konuları sizi siz yapacak olan stilinizi ortaya koyacak şeylerdir. Bu alanlarda eğitim almanız neredeyse şart. Çünkü aynı kulvarda sizinle yarışacak olan binlerce kişinin olacağınız unutmayın. Bu alanlarda ki eğitiminiz onların önüne geçmenizi sağlayacak etmenlerdir.

   Mesleğe Başladığınızda Sizde Aranacak Kriterler Nelerdir?
Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de sizin sorumluluğunuzda olan bir takım konular vardır. Mesleğinizde sağlayacağınız güven ve memnuniyet sizin daha sonra ki profesyonel hayatınızı çok ciddi şekilde etkileyecektir. Dolayısı ile sorumluluklarınızı yerine getirmekten asla uzaklaşmayın. Öncelikle defilelerde yer alacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Bu defilelerde giymeniz istenen kıyafetlerin seçimi kimi zaman sizlere bırakılır. Burada ki amaç; kişiliğinize ve de benliğinize en çok benzeyen kıyafeti seçerek, tüm ruhunuzla onu insanlara sergilemenizdir. Dolayısıyla sergilenecek kostümlerin seçiminde yardımcı olmanız gerekebilir. Bazı projelerin çok boyutlu olduğu da göz önünde bulundurulmalı. Koreografi çalışması gerektiren işlerin piyasada iyi bir statüye gelmenizde çok büyük etkisi olacaktır. Bu tarz projelerde ki çalışmalara düzenli bir şekilde katılmalı ve de defile provalarında yerinizi almalısınız. İşler her zaman planlandığı şekilde gitmeyebilir, teknik ya da özel sebeplerle ilgili bazen aksaklıklar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda özverili bir şekilde devam etmeli ve anlayışlı olmalısınız. Meslek olarak mankenliği seçmeyi kafanıza koyduysanız; her alanda, her projede ve de konsepte çalışabilecek kadar dayanıklı ve de istekli olmanız şart. Bazen defileniz kapalı bir alanda değil de, açık alanda yapılıyor olabilir. Dikkatli ve de esnek çalışma ortamlarına uyum sağlayabilen birisi olursanız, bu meslek sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Başarılı Olmanın Temel Kuralı

Başarılı olmanın en büyük ve en önde gelen kuralına sizler için değindik.
Başarılı olmak istiyorsanız. Konuşmanıza özen gösteriniz.
Güzel konuşmak büyük bir zenginliktir.
Dilinizi iyi kullanınız
Türkler hep nasıl derler;
Tatlı dil, yılanı deliğinden çıkarırmış.

Özel hayatınızda ve iş hayatınızda, dil konusunda güzel ve kibar olmaya özen gösteriniz.

Düzgün ses tonu ve düzgün diksiyon kullanınız.
Bu zenginliği kesinlikle kazanınız, elde ediniz.
Hic para harcamayacaksınız, sadece dikkatli olacaksınız.
Sadece konuşma tekniğinize özen göstereceksiniz.
Neyi konuşacağınızı bilmelisiniz.
Bir şeyi nasıl karsınızdakine aktaracağınızı bilmelisiniz.
Karşı tarafı dinlemelisiniz.
Karşı tarafın size dinlemesini sağlamanız için ortam yaratmalısınız.
Duyarlı olmalısınız.
Dil ve konuşulan, hem sizin, hemde karşı tarafın isteklerini, ruh halini yansıtır.
Karşı taraf sizi yorabilir.
Karşı taraf sizi dinlemez.
Karşı taraf başka bir stil ve tavır içinde olabilir.
Siz süsünüzü bozmayınız.
Siz güzel olunuz, güzel konuşunuz.
Sabırlı olunuz.
Türkler hep nasıl derler;

Hayvanlar koklaşarak,
insanlar konuşarak anlaşır.

Güzel konuşmanız ile kendinize,
iç dünyanıza güzellik yapmış olacaksınız.
Daha huzurlu olacaksınız.
Güzel konuşmak çok büyük bir silahtır, anahtardır.
Size güzel konuşmak başarının kapısını açacaktır.
Sizin seviyenizi gösterecektir.
Sizin saygınlığınızı arttıracaktır.
Aile içi güzel konuşmanıza özen gösteriniz.
Cocuklarınıza iyi örnek olunuz.
Konuşmanız ile huzur, güven ve neşe saçınız.
Konuştuğunuzun içeriği hep doğru ve dürüst olsun.
Şiddetli konuşmayınız.
İletişimi güzel, düzgün ve doğru kuruyorsanız, başarıyı çok kolay yakalayacaksınız.
Nazik olunuz.
Hedeflerinizi tek tek güzel dille yakalayınız.
Türkler ve Hz. Ali nasıl der;
Eline, diline, beline sahip ol.
Bu bağlamda, aman dikkatli olunuz, dilinize sahip olunuz.
Türkler hep nasıl derler;
Senin söylediklerini kulakların duyuyor mu?
Boş, boş konuşma..
Karsi taraf sizi söylediklerinizle tartar ve notunu verir.

Ayaklarınız yere bassın, söylediğiniz maktıklı olsun.
Söyledikleriniz size düşman kazandırmasın.
Yok yere başınız ağrımasın.
Söyledikleriniz sizin aleyinize kullanilmasin.
Kin, nefret, düşmanlık, fesatlık, gevzeklik ve benzeri olumsuzluklardan uzak durunuz.
Onun, şunun, bunun dedikodusu yüzünden başınız derde girmesin.

Siz temiz olunuz, pisliklerden arınmış bir pencereden dünyaya bakınız, ve o olumlu dünyanızın dili ile konuşun.

Pozitif ve olumlu ruh haliniz dışarıya yansısın ve pozitif konuşunuz.
Başarı bunu gerektiriyor.
Güzel ve hoş telden çalınız.
Kendinize bir kırmızı çizgi koyunuz, temiz ve güzel iletişim kurunuz.
Göreceksiniz, güzel dille, doğru ifade ile hedeflerinize cok daha kolay ulasacaksınız.

Formül şöyle:
Başarılı iletişim; güzel ve tatlı dil varsa = Başarıda var..
Bu halde,
kendinizi iyi bir dil konuşma yeteneği ile donatınız.
Konuşmasını beceremiyorsanız.
Rahatlıkla, konuşamıyorsanız, serbest konuşmayı yapamıyorsanız, bunu aşmalısınız.
Konuşmanız zayıfsa işiniz zor.
Konuşma yeteneğinizi geliştiriniz.
Bu yeteneğiniz sizi başarıya götürecektir.
Güzel Konuşmaya aşık ve sevdalı olunuz.
Gerisi kolay;
Unutmayınız, diliniz sizin aynanızdır.
Türkler hep nasıl derler:
Güzel konuşmak bir sanattır…
Bizde diyoruz ki;

Kendinize ve söylediklerinize dikkat edin. Çünkü o ikisi götürür sizi gittiğiniz yere..

Garantili Güzellik İpuçları

Güzellik İçin İpuçları
Garantili güzellik için ipuçları. Nelere dikkat edilmeli..

Beyaz Dişler

Dişleriniz çok sarı Doğuştan sarımtırak dişler için yapacak fazla bir şey yok. Ancak çay, kahve, sigara gibi etkenlerle zamanla sararan dişleri beyazlatmanın birçok yolu var. Bunlardan biri de, hidrojen peroxide… Her eczanede bulunabilen hidrojen peroxide ile dişlerinizin tonunu en az iki kat açabilirsiniz.

Krem Far

Farınız göz kapağı çizgilerine doluyor Özellikle krem farlar, sıcak, ter ve yağ gibi etkenler nedeniyle göz kapağı kırışıklarına dolar ve bu da hoş olmayan bir görüntü yaratır. Bunu engellemek için, makyaj öncesinde yüzünüzü nemlendirirken, göz kapağına krem sürmekten kaçınıp, toz pudra kullanmanız daha yerinde olacaktır. Böylece farı, kuru bir zemine oturtmuş ve dağılmadan gün boyu kalıcılığını korumuş olursunuz.

Yüz Güzelliği

Yüz hatlarınız çok belirsiz Yüzünüz tıpkı bir tabak gibi görünüyor! Ne bir çıkıntı ne de bir ifade var… Dert etmeyin, bu sorununu birkaç fırça darbesiyle halledebilirsiniz. Bunun için iki renkli bir pudra setine ihtiyacınız olacak. Açık renkli pudrayla makyajınızın zeminini hazırladıktan sonra, kalın bir fırça yardımıyla koyu renkte olanını yanak çukurlarına, kulak hizasına kadar uygulayın. Yüzünüzün daha ince, hatlarınızın daha belirgin olduğunu göreceksiniz.

Sivilceler

Sivilceleri kapatmak için Cildin aşırı derecede sebum üretmesi nedeniyle oluşan sivilceler, yağlı cilde sahip olanların en büyük sorunu. Oysa tedavisi hiç de zor değil. Bildiğimiz göz damlası “Visine” yi sivilcenizin üzerine sıkın. Sonra da üzerine biraz talk pudrası sürün. Sabaha sivilcelerinden eser kalmadığını göreceksiniz.

El Bakımı

Elleriniz çatlıyor Çatlamış, bakımsız eller en büyük güzellik kusurlarından sayılır. Bunun için hiçbir şey yapmadan yaralarınızın iyileşmesini bekleyemezsiniz. Zaman almayan bazı basit önlemler, ellerinizi kurutmadan pürüzsüz kalmasını sağlayabilir. Sorunlu bölgeye, akşam yatmadan önce ince bir tabaka halinde vazelin sürün. Hafifçe ıslatarak uyguladığınız parfümsüz saf vazelin, çatlak bölgelerin tedavisinde son derece etkili!

Rujunuz

En sevdiğiniz rujunuz kırıldı Rujunuzu hep aynı yönde sürerseniz, bir süre sonra eğilmeye başlar ve kırılır. Bu nedenle rujunuzu her seferinde değişik yönlerde kullanmayı deneyin. Böylece, daha uzun süre dayanacaktır. Aşırı sıcak nedeniyle yumuşayan ve kırılan rujlarınızın ise, bir gece buzdolabında bırakarak sertleşmesini sağlayabilirsiniz. Tamir edilmesi mümkün olmayan rujlarınız içinse, küçük bir kavanoz imdadınıza yetişecektir. Kırılan ruj parçalarını az miktardaki ısı yardımıyla eriterek kavanozda toplayın, sonra da fırça yardımıyla uygulayın.

Makyaj

Makyajınız kısa sürede yok oluyor Makyajınız yapıldıktan kısa bir süre sonra yok olup gidiyorsa, bunun tek bir sorumlusu var, o da cildinizin fazla yağlı olması… Bunun için nemlendiricinizi, makyaj yapmadan en az yarım saat önce sürmeniz daha doğru olacaktır. Bu arada, kullanacağınız nemlendiricinin su bazlı ve yağsız olması gerektiğini unutmayın! Fondöten yerine, toz pudra kullanmanız da makyajınızın çok daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir

Renk Seçimi

Gündüz makyajını geceye çevirmek için Gece bir davete katılacaksınız ama makyajınızı temizleyip tekrar yapma imkanı sıfır! O halde, gündüz makyajını mümkün olduğunca natürel tonlarda yapmayı denemelisiniz. Örneğin, gözlerinizde kullanacağınız gri ve siyah tonlarındaki renkler, sadece hatların üzerinden geçtiğinizde yeni makyaj yapmış izlenimi verebilir. Dudaklarda ise kırmızı, pembe, turuncu gibi iddialı renkler yerine pastel tonları, tercih etmeniz yerinde olur.

Konuşma Eğitimi

Konuşma Eğitimi
Türkçe öğretiminin en önemli hususlarından birisi de konuşma eğitimidir.
Konuşma kavramı ile ilgili olarak yapılan tarifler genellikle bir başkası ile anlaşabilmek de araç olma özelliği üzerinde kuruludur. Bu tariflere örnek verecek olursak: Konuşma, bir kimsenin başka bir kimseye veya bir dinleyici topluluğu karşısında söylediği sözlere denir. 1. Bir başka tanıma göre ise Konuşma, bir insanın başka bir insana ya da topluluğa duygu ve düşüncelerini sözle anlatmasıdır. 2. Diğer bir tanımda ise konuşma duygu ve düşüncelerimizi, görüp yaşadıklarımızı karşımızdakilere sözle iletme işidir 3.
Tariflerden de anlaşıldığı gibi konuşma gündelik hayatın en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Toplumdaki rolü ve statüsü ne olursa olsun herkes iş ve uğraşısının gerektirdiği konuşmaları yaparak amacına ulaşmaya çalışır.
Konuşmanın unsurları şunlardır:
1- Ses
2- Telaffuz
3- Konuşma dinamiği duygu, düşünce, istek
4- Kelime hazinesi
5 Üslup 4
Bu unsurları kısaca inceleyecek olursak:
Ses: Hava titreşimlerinin kulakta duyulanı olan ses diyafram, kaburga ve göğüs kafesi, ciğerler, nefes borusu, gırtlak, dil, dişler gibi organların katkısıyla kendiliğinden oluşan karmaşık işlemler sonucunda meydana gelir. Her sesin çıkışında bu organların gerilme, duraklama ve çözülme faaliyeti oluşur. Yapılan araştırmalar ses ile kişilik arasında bir ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. Nitekim kendimiz görünmesek de sesimiz bizim kim olduğumuzu açıkça ortaya koymaktadır. Kaliteli bir seste şu unsurların bulunması gerekmektedir.
a İşitilebilirlik
b Akıcılık
c Hoşa giderlilik
d Anlamlılık 5
2. Telaffuz: Birtakım simgelerin itibarı anlamlar yüklenerek ses halinden kelime haline getirilmesine telaffuz diyebiliriz. Ses simgelerine yüklenen itibarı anlamların karşımızdakiler tarafından doğru ve tam olarak anlaşılabilmesinin ön şartı doğru telaffuzdur. Konuşma eğitiminde en çok üzerinde durulması gereken hususlardan birisi de telaffuzdur. Vücut da bulunan fiziki noksanlıklara dayalı telaffuz hatalarının hemen tamamı iyi bir eğitimle düzeltilebilir. Telaffuz hataları ile dolu bir konuşmanın inandırıcı ve etkili olması mümkün değildir.
3. Konuşma dinamiği duygu, düşünce, istek. Dilin en büyük fonksiyonu insanlar arasında anlaşma vasıtası olmasıdır. İnsanların duygu, düşünce ve isteklerini kullanmada dil önemli bir araçtır.İşte bu unsurlar konuşmanın da dinamiğini oluştururlar.
4. Kelime hazinesi: İnsanlar içinde bulundukları topluluğun maddî ve manevî değerlerini benimseyerek o topluluğa mensup olduklarını düşünürler. İnsanlara aidiyet duygusunu veren ise o insanların kelime servetlerinde bulunan kelimelerin taşıdıkları anlamlardır. Bu kelimeler aynı zamanda insanların geçmişleri ile gelecekleri arasında bir köprüdür.
5. Üslûp: Duygu ve düşüncelerin ifade şekli diye kısaca tanımlayabileceğimiz üslûp da konuşma eğitimi sırasında kontrol edilmesi gereken bir unsurdur. Konuşmanın amacı muhatabımıza derdimizi anlatmak ya da bir maksada erişmek olduğuna göre istediğimiz sonucu alabilmek için nasıl bir üslûp kullanmamız gerekeceğine de karar verebilecek durumda olmalıyız.
Konuşma eğitimi esnasında şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:
1. Konuşma da diğer dil sanatları gibi eğitim yoluyla geliştirilebilir. Eğer eğitim ciddi ve sağlıklı değilse ileri yaşlarda konuşma yeteneğinin gelişmesi de güçleşmektedir.Yine konuşma eğitimi sadece bir öğretim şeklinde değil, yeri geldikçe oyun, uygulama ve eğitim şeklinde verilmelidir. Konuşma eğitiminde çok yaygın olan K-Ö-K formülü Konu-Önemi-Konuşmacı yeri geldiğinde çekinilmeden kullanılmalıdır 6.
2. Konuşma eğitiminin asıl amacı kişinin duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilmesini sağlamıştır.Dolayısıyla konuşma ile sosyalleşme arasındaki doğrudan ilgi gözardı edilmemelidir.
3. Modern toplum yaşantısının gerektirdiği bütün konuşma tür ve şekilleri insanlara kazandırılmalıdır.
4. Çocuk 4 yaşından itibaren aldığı konuşma eğitimi sonunda karşılaştığı değişik kitleler karşısında nasıl konuşacağı konusunda eğitilmelidir. Yani konuşma eğitimi tek ve standart değildir. Sosyal sınıflara ve yaş gruplarına göre değişir. Bu hususlara dikkat edilmeden verilecek genel bir eğitim formasyonu fertlerin normal konuşma alışkanlığı kazanmalarını sağlamanın dışında başka bir şey kazandırmayacaktır. Tekamül etmiş, gelişmiş bir dil zevkinin ve konuşma alışkanlığının kazanılmasında ferdi yeteneklerin ve sahip olunan kültürel yapının göz önünde bulundurulmasının büyük önemi vardır.
5. Konuşma eğitiminde ulaşılacak nihai hedef kişinin 15 yaşında ülkesinin parlamentosundaki konuşma tekniklerini takip edecek, onları yorumlayabilecek ve duygularını bu düzeyde anlatabilecek hale getirilmesidir. Kendi parlamentosunda konuşulanları anlayıp, yorumlayabilen ve gerektiği zaman fikir yürütebilen bireyler konuşma eğitiminde istenilen seviyeye ulaşmış demektir.
6. Konuşma eğitiminde yıkıcı değil yapıcı olunması gerektiği mutlaka öğretilmelidir. İlgi çekebilmek için bayağı ve sıradan şeyleri anlatmak gibi bir kolaycılığın içine kesinlikle girilmemelidir.
7. Konuşma eğitimi sırasında konuşmaya mutlaka çok iyi hazırlanmanın gerektiği öğretilmelidir. Konuşmanın temel unsurları ile yan unsurları belirlenmeden, nerede ne kadar bahsedileceği tespit olunmadan yapılacak konuşmanın başarısız olacağı anlatılmalıdır. Bu eğitim sırasında konuşmacıya, hitap edilecek topluluğun eğitim seviyesini, özel ilgilerini vs. dikkate almalarının gerekliliği de öğretilmelidir.
Günümüzde radyo ve TV kanallarının çoğalması, özel sektörde pek çok işverenin güzel ve doğru konuşan personel çalıştırmak istemesi gibi sebeplerle güzel konuşma eğitimi veren kurslar düzenlenmeye başlandı. Devlet okullarında verilemeyen bu eğitim tiyatro sanatçıları ve tecrübeli spikerler tarafından verilmektedir. Belli bir programı olmayan bu kurslarda düzenleyicilerin takdirine ve tercihine göre kurs programları uygulanmaktadır.
Gençlerin toplum içinde sağlam bir yer edinebilmeleri ve mesleklerinde başarılı olmaları için konuşma eğitiminin istenilen seviyede ve amacına uygun olarak yapılması sağlanmalıdır. Orta dereceli okullarımızda okutulan Türkçe ve edebiyat derslerinin müfredat programlarında konuşma eğitimi ile ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Kaldı ki böyle bir şey olsa bile bu dersi verebilecek yetişmiş öğretmen bulmak da mümkün değildir. Orta dereceli okullar için öğretmen yetiştiren okulların hiç birisinde de bu eğitim verilmemektedir.
Doğru düşünen ve düşündüklerini iyi ifade edebilen gençleri yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Bugün yaşadığımız fikir ve düşünce karmaşasının temelinde de bu vardır. Bir ihtiyaç olarak ortaya çıkan konuşma eğitimi dersi müstakil ve zorunlu bir ders olarak programa konulmalıdır. Bu imkân bulunamayacaksa Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı dersi içinde kompozisyon dersiyle dönüşümlü olarak yapılmasına çalışılmalıdır.
Kaynak:
1 Cevdet Yalçın, Güzel Konuşma Yazma Kılavuzu, Ankara, 1989, s. 149.
2 Yaşar Yörük, Güzel Konuşma Yazma Kılavuzu, Ankara, 1990, s. 1.
3 Emin Özdemir, Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı, İstanbul, 1992, s. 11.
4 Suat Taşer, Konuşma Eğitimi, İzmir, 1992, s. 94.
5 Suat Taşer, a.g.e., s. 101.
6 Dale Carnegıe, Etkili Konuşmanın Çabuk ve Kolay Yolu, (Çev. Celal Kapkın)İstanbul, 1993, s. 225.
Dr. Mehmet KILIÇ

Top Model Olabilmek!.

Tülin Şahin ile bir Top Model röportajı;


Top Model Olabilmek!

Bugünlerde Türkiye’de, modellik mesleğinin kavramları bilinmeden bir “topmodellik” tartışması yaşanıyor. Peki gerçekte Top Model kimdir; onu modelden, fotomodel den, haute couture modelden ayıran özellikler nelerdir? Hangi modeller hangi sınıfa dahil?..

– İŞİM gereği çok ülke gördüm. Hatta birçok ülkede yaşadım. 14 yaşımdan itibaren dünyanın moda başkentlerinde bağlı bulunduğum birçok ajans var. Her şeyden önce ajansların, modellerine öğrettiği sektörle ilgili kavramlar vardır. Ben de bu haftaki yazımda bunları dilim döndüğü kadar size anlatmaya çalışacağım. Öncellikle ajanslar kendi içlerinde çeşitli departmanlardan oluşur. Örneğin defile, fotoğraf, reklam filmi gibi… İşte modeller de bu departmanlara göre ayrılmıştır. Ama bu kadar çok mankenliği, fotomodelliği, top modelliği ve süper modelliği (henüz süper modellik tartışılmadı) tartışan bir millet görmedim. En sinir olduğum konu da bir mesleğin terimleri ve kavramları bilinmeden herkes tarafından tartışılmasıdır. Gelin isterseniz bu terimlerin gerçek anlamlarını birlikte inceleyelim.
Bu terimler uluslararası moda dünyası için gerçekten çok önemli. Çünkü birçok model meslek kariyerini bu terimleri doğrultusunda oluşturuyor.
HAUTE COUTURE MODELİ
Ağırlıklı olarak haute couture defilelerine çıkan, mutlaka 34-36 beden arasında, ince ve dar bir kemik yapısına sahip olan modellerdir. En önemlisi ise yürüyüş tekniklerinin üst düzeyde olmasıdır. Genelde çok medyatik ve halk tarafından tanınmaları gerekli değildir. Ancak sektör içerisinde bilinirlikleri oldukça fazladır.
Dünyanın birçok ülkesinde haute couture modelleri mesleklerini diğer modellere nazaran daha uzun yıllar sürdürebilir; 35, hatta 40 yaşına kadar… Türkiye’de bu terime en uygun modeller olarak Ceylan Saner, Sema Şimşek, Ebru Ürün ve Deniz Pulaş ‘ ı sayabiliriz.


FOTOMODEL
Ajansların mankenlik için koyduğu minimum boy standardı 1 metre 74 santimetredir. İşte fotomodellik kavramı bu aşamada çok önemli. Çünkü moda dünyası sadece podyumlardan ibaret değil. Ajanslar genelde boyu 1.74’ten az olan kızları fotomodel yapar. Ancak bu demek değildir ki sadece 1.74’ün altında olan kızlar fotomodel olur. Dünyada bu meslekten en çok para kazanma şansına sahip olan foto modellerdir. Bu yüzden de kamera karşısında iyi olabilmek, enerjisini yansıtabilmek bir fotomodel için çok önemlidir. Top model ve süper model olma yolunda basamak teşkil etmektedir. Bu kategorinin dünyadaki en iyi örnekleri Kate Moss (1.68) ve Laeticia Casta’dır (1.71). Onları şu anda adlandırabileceğimiz terimse süper modeldir. Peki nasıl oluyor da bu iki isim defilelere de çıkabiliyor? Çünkü ilk önce her model moda dergilerine isimsiz olarak poz verir, zaman içerisinde kitleler tarafından benimsenerek aranan bir yüz haline gelirler. (Tabii, bu her fotomodel için geçerli değil.) Bu sürecinin sonunda top veya süper model statüsüne gelindiği içinde defilelerin aranan yüzü haline gelirler.
Fotomodel kategorisindeki kızları ajanslar genelde oyuncu olarak da değerlendirir. Türkiye’de ise bunun en iyi örnekleri Gamze Özçelik ve Tuba Ünsal.


 MODEL
Her modelin çok ünlü olması ya da top / süper model olması gerekli değildir. Ama nedense Türkiye’de böyle bir yanlış algılama var. Maalesef modelliğe başlayan her genç Türk kızı bir anda top model olarak anılmak istiyor.
Ancak dünyanın hiçbir yerinde böyle bir anlayış hakim değil. Dünyanın moda başkentlerinde sayıları 10 binlere yaklaşan model var. Doğal olarak bunların çok azı topmodel olarak anılıyor. Böylesine büyük bir sektörde, bütün bu modellere çeşitli defilelerde ve çekimlerde iş düşüyor. Onlar da doğal olarak modellik mesleklerini başarıyla sürdürüyorlar. Buradan çıkartacağımız sonuç, her modelin topmodel olmasının şart olmadığı gibi mümkün de olamadığıdır…
TOPMODEL
Top modellik, yukarıda bahsettiğimiz terimlerin toplamı olarak değerlendirebilir. Tabii sektörün bu sıfatları dağıtırken çok bonkör olduğunu söyleyemeyiz. Peki top model gerçekte kime denir? Tabii ki öncelikle fiziksel özelliklerinin diğerlerine nazaran farklı ya da ayırt edici olması şart. Ancak her güzel kızın top model olmasını beklememek lazım. Karizma, disiplin, yaratıcılık, üretkenlik, işe sadakat, fotojeni, yer aldığı kampanyalardaki ürün ve markalarla bütünleşebilmek, yaydığı pozitif enerjinin üçüncü şahısları etkileyebilmesi, ticaret mantığının olması ve şans gibi aktörler top modeli diğerlerinden ayıran özelliklerdir…
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, topmodel tüm diğer terimlerin birleşimidir. Peki topmodel ne yapar? Öncellikle diğer meslektaşlarına göre daha çok seyahat eder, tanıtım yapar, sosyal sorumluluk projelerine katılır, kampanya çeker, önemli moda dergilerine çekim yapar, reklam filmlerinde oynar, önemli modacıların defilelerinde yer alır, markaların sözcülüğünü (spokeswoman) yapar…
Doğal olarak da topmodel diğer meslektaşlarından daha çok kazanır. Basın ve halkın göz bebeğidir. Top modellik seviyesine gelmiş bir model artık bir celebrity (ünlü) olarak değerlendirebilir.  Aslında topmodel ve süpermodelleri diğerlerinden ayıran en önemli unsur, her yıl ünlü markalarla yaptıkları kontratlardır. Bu kontratlar genelde her yıl yenilenir. Örneğin, Cindy Crawford yıllardır Omega’nın, Claudia Schiffer da L’Oreal’in yüzü olarak biliniyor…
SÜPERMODEL
Bu kavramı 1993 yılında ölen dünyaca ünlü İtalyan modacı Gianni Versace, 1980’li yılların başında yarattı. O tarihler için çok yüksek bir meblağ sayılan 30 bin doları, defilesinde yer alacak Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Kate Moss, Christy Turlington, Helena Christensen ve Elle Mchpherson’a vererek, onları top modellikten süper model statüsüne terfi ettirdi. Ondan sonra da sadece bu 8 model süper model olarak anılmaya başladı. Tabii her ülkenin kendi içinde süpermodel olarak değerlendirebileceği modelleri vardır…
Fotoğraf 1993 yılındaki bir Versace defilesi. Süpermodel kavramı, moda dünyasına ünlü modacı Gianni Versace’nin armağanı. Versace; Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Kate Moss, Christy Turlington, Helena Christensen ve Elle Mchpherson’un top modellikten süper modelliğe terfi ettirdi. Ancak bu isimlerin tamamı ’emekli’ olduktan süper model diye bir kavram ve böyle anılacak modeller kalmayacak…

Psikolojik Bilinçaltı Manipülasyon

Konuşurken kendinden emin bir şekilde sık sık kafayı yukarıdan aşağı doğru sallamak, karşıdaki kişininde onaylarmışcasına kafa sallamaya başlamasına ve hemfikir olmasına yol açabilir. Çünkü insan beynindeki ayna nöronları o kişiyi empati yapmaya sürükler ve tuhaf bir algısal mekanizma oluşturabilir.

Özgüven Eksikliği

Manipülatif bir insan, muhatabının kişiliğiyle veya dış görünüşüyle alakalı özgüven duymadığı bir yönünü başka bir insanda tespit ederek, bunu alaylı bir şekilde ona bildirebilir. Kendisiyle dalga geçilmese bile rencide olan kişi, kendini ispat etme ve sevdirme çabasına girer, ve manipülasyona müsaitleşir. Kusurları başka insanlarda görülse bile sandığının aksine kendisinde görülmediğine inandırılan kişi, daha da savunmasızlaşır ve manipülatörüne karşı inanılmaz bir sempati ve itaat ihtiyacı duymaya başlar.

    Tek Çare:

Bu tekniğin prosedürü; “Problem üret, tepkilerini ölç, yardım istemelerini sağla ve çözüm sun.” şeklindedir. Estetik ameliyatı veya pahalı alışverişler gibi gereksiz ihtiyaçların varlığını insanların yüzüne vuran medya ve standart bir olgu oluşturmaya çalışan hükümetler bu tekniği sıklıkla kullanırlar.

Mahrum Bırakmak.

Aile içinde ve sosyal yaşantıda sıklıkla görülen bu manipülatif psikoloji, insanları itaat
ettirmek için kullanılır. Bağımsızlaşma ve kendi gelir kaynağınızı yaratmanız, bu manipülasyon tuzağından kurtulmanız için tek yoldur.

Suyuna Gitmek

Zeki insanlar önerilerinin dikkate alınması için, sıklıkla referans göstererek saygıdeğer kişilerin sözlerinden alıntılar yapabilir. Ayrıca konuşmaya uzlaşarak başlamak, konuşma sonlarına kadar muhataplarının onlarla uzlaşık kalma ihtimalini arttırabilir.

 

Müttefik Duruş

Size karşı çok sinirli ve tepkili olan bir insanın karşısında dikilmek yerine, yanında durunuz ve onun gözlerine bakınız. böylelikle o kişinin bilinçaltında bir tehdit unsuru olmaktan çıkmış ve bir müttefik unsuru haline gelmiş olursunuz.

Ben Franklin Etkisi

Sizden çok hoşlanmayan veya çok tanımadığınız birisinin sizi sevmesini istiyorsanız, ondan reddetmeyeceği bir iyilik isteyin. Muhatabınız bir iyilik yaparak sizinle olan ilişkisine yatırım yapmış olacağı için, iyilik yapmış olmasından dolayı sizi sevmiş olması gerektiği fikrini benimsemeye ve sizi daha çok düşünmeye başlayabilir. “Bilişsel Çelişki” kuramıyla açıklanabilen bu fenomene “Ben Franklin Etkisi” denir.

Korkut ve Rahatlat

Acımasız manipülatörler önce korkuturlar ve sonra onları rahatlatırlar. Şok etkisi geçiren kişiler iyice naifleşir ve her türlü teklife açık hale gelirler.

Bir Şeyi Elde Etmenin İyi Yolu

Eğer bencil bir insandan bir şey elde etmeniz gerekiyorsa, önce çok uçuk bir iyilik isteyiniz, hayır cevabını aldıktan sonra ise, asıl ihtiyacınız olan iyiliği rica ediniz. Birinci iyilikten sonra ikinci iyilik daha makul gelecektir, ve sizi bir daha reddetmekten suçluluk duyacaklardır.

Planlı Yönlendirmeler

İnsanlar, kendisi için özel olarak seçilmiş rollerin var olması fikrine bayılırlar ve bu rolleri üslenmekten çok hoşlanırlar. Tembel, çalışkan, fedakar veya fedai olduğunu söyleyen bir kişi, zamanla kendini en çok duyduğu sıfata adapte etmeye başlar. Muhakeme güçleri bu şekilde ele geçirilen insanlar, kolaylıkla yönlendirilebilir.

Yüz Modelliği

Yüz Modelliği

  • Yüz Modelliği

  Yüz modeli çalışma alanları, estetik sivilce ilaçları tedavi argümanları, göz hastalıkları, gözlük aksesuar piercing ve benzeri işlerdir.

Dudak uçuk hastalıkları, yüz güzelliği ile ilgili afiş broşür tanıtım yayınlarında kullanılmaktadır. Yüz güzelliği veya yüzün fotojenik olması yüz fotomodelliği veya yüz modelliği açısından önemlidir. Bakıldığında çok güzel görünmeyen ancak elmacık kemiklerinin çıkık olması, göz çukurlarının daha derin olması fotojenik bir yüz ifade ettiği bilinmektedir. Podyum modelliğin de yüz güzelliğinden ziyade vücut orantısına bakılmaktadır. Yüz modeli sadece katalog fotoğraf çekimi veya konu ile ilgili bilgilendirici yazı içeriğinde resimleri bulunabilir. Yüz modeli olabilmek için gereken kriterler; çıplak gözle bakıldığında çok yakışıklı veya çok güzel görünüyor olmanız değildir, kadrajda nasıl durduğu ve yüzünüzdeki ifadenin yanı sıra temizliği hatların belirgin olmasıdır. çatlak kremi için çekilen yüz fotoğraflarında aranan ise mutlaka çatlaklar olan bir yüz olabilir. veya bu fotoşop ile çatlatılabilir mi bilemiyoruz. Ancak yüz modeli olmak ve sadece yüzün görüldüğü fotoğraflar ile modellik yapanlardan ziyade bunu isteyenlerin çok olması da, sektör için kazanç sayılabilir. Kısacası yüz modelliği yapılabilinir. ancak sadece yüzüm güzel diye fotomodellik yapmayı istemek meslekten çok şey beklemek demektir. aksesuar var takı var tasarım ürünleri var değil mi ? O halde doğru ajansla veya menajerle çalışabilirsek mesleğin diğer nimetlerinden de yararlanabiliriz. 

Yüz Modeli Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle yüz modelliği için uygun musunuz ? Fotoğraflarınızda nasıl görünüyorsunuz ? Burnunuz çene kemikleriniz, gözleriniz kaşlarınız ve kulaklarınız, bu ve bunun gibi soruları önce yakın çevrenize sormalısınız daha sonra varsa sektör ile ilgili profesyonel çalışan kişilere danışabilir, veya ajans hizmeti veren menajer veya kuruluşlara fotoğrafınızı iletebilir bir başvuru formu gönderebilirsiniz. Başvuru formunu gönderdikten sonra kesinlik oldu bu iş tamamdır ben artık bir yüz modeliyim diye düşünmemelisiniz. Ajansı araştırın ve gidin. Firma olup olmadığını kontrol edin ve sorun. İnternet sitesi varsa göz atın. daha önce çalıştığı modelleri inceleyin ve başvurunuzu tamamlayın. Yüz modeli olarak gidip de erotik model olarak ajanstan çıkabilirsiniz, dikkatli olun. kendi hayatınızı kendiniz karartmayın. 

X